Ana Menü

Ziyaretçilerimiz

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBu gün10
mod_vvisit_counterDün69
mod_vvisit_counterBu Hafta439
mod_vvisit_counterGeçen hafta653
mod_vvisit_counterBu Ay2007
mod_vvisit_counterGeçen Ay2967
mod_vvisit_counterToplam Ziyaretçi139308

Online: 2
IP 'niz: 54.145.181.138
,
Bu Gün: 23 May 2015

Üyelerimiz

  • 3 Üye
  • 0 Bu Gün
  • 0 Bu hafta
  • Son Üye: receptank

Tercihleriniz

Siteyi favorilerime ekleSayfayı favorilerime ekleAna sayfam yapBu sayfayı paylaşBu sayfayı Email olarak gönderbize ulaşınBu sayfayı yazdır
Back to Top
Angora Anavatanı Türkiye'den Alınır PDF Yazdır e-Posta

 

Tekstil sanayinde kullanılan doğal elyafların başında koyun yünü (merinos), tiftik  (moheir), Ankara Tavşanı Yünü (Angora), kaşmir, alpaka ve ipek gelir. Ankara Tavşanı, yünü için yetiştirilen bir ırktır. Ankara tavşanı yününe Angora denilmektedir.

Tekstil sanayinde kullanılan doğal elyafların başında koyun yünü (merinos), tiftik  (moheir), Ankara Tavşanı Yünü (Angora), kaşmir, alpaka ve ipek gelir. Ankara Tavşanı, yünü için yetiştirilen bir ırktır. Ankara tavşanı yününe Angora denilmektedir.

Ankara tavşanı adını Ankara Kedisi, Ankara Keçisi, Ankara armudu gibi yetiştiği bölge (Enguru, Angare, Ancora, Ankara)’ den aldığı sanılmaktadır. Ankara Tavşanı 1700’lü yıllarda İngiliz denizciler tarafından Fransa ve İngiltere’ye götürülerek ticari olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Birçok ülkede, kendi ülke adları ile anılan çeşitleri oluşturulmuştur. Günümüzde başta Çin olmak üzere Fransa, Almanya, İngiltere, Macaristan, Arjantin, Şili, Brezilya’ da yaygın olarak üretimi yapılmaktadır.

Öz varlığımız olan Ankara Tavşanı’na Ülkemizde ekonomik olarak sahip çıkılmadığı için nesli tükenmiştir. Yüzyıllardan sonra (1995 yılında), adının “Ankara Tavşanı” olmasından etkilenen (Almanya’da çalışan Kırşehir’li) bir gurbetçi sayesinde Anavatanına geri getirilmiştir. 1999 yılında TÜBİTAK desteği ile Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde E.Ü.Veteriner Fakültesi koordinasyonunda bir proje oluşturulmuştur. Bir yandan proje çalışmaları devam ederken, diğer yandan Kayseri’de bir kişi tarafından damızlık Ankara Tavşanı satışları başlamıştır. Tavşan satışı yapan işletme(ler), üreticinin sosyo-ekonomik yapısına bakmadan her alıcıya tavşan satışı yapmışlardır. Ankara tavşanı yetiştiriciliğinin yün üretimi amaçlı yapılması gerektiği, bunun için yatırım yapılması ve zamana ihtiyaç duyulacağı anlatılmadan, kısa yoldan köşe dönme politikası ile damızlık satışı körüklendi. Üreticiye 10 damızlık al, üç ay sonra 100 tavşan satarsın diyerek ucuz politikalar sergilediler. Kısacası insanlara işin doğrusunu anlatmadan adeta saadet zinciri kurulması için çaba gösterdiler. Bu çabaların sonunda Ankara Tavşanı yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin sayısı çığ gibi büyüdü. Bir ara damızlık tavşan bulmak için insanlara 6 ay sonrasına randevular verilmeye başlandı. Tavşan fiyatları 200-300 Dolara kadar yükseldi. Bu tırmanışı fırsat bilen umut tacirleri Ankara tavşanı yetiştiriciliğini bulunmaz bir fırsat olarak anlatmaya devam ettiler.

2001 yılında tübitak desteği ile yürütülen bu projenin sona ermesi ile damızlık tavşanlar, Ankara Tarım İl Müdürlüğüne devredilmiş ve Ankara Valiliği Çevre Koruma Vakfı (ANÇEVA) desteği ile “Ankara Tavşanını Geliştirme Ve Yaygınlaştırma” projesi hayata geçirilmiştir. Bu projenin devreye girmesi ile kamuoyuna doğru bilgi aktarımı ve seçkin damızlık temini sağlanmıştır. İlk olarak 2001 yılı mayıs ayında Fransa’dan 15 dişi, 6 erkek olmak üzere 21 adet damızlık ithal edilerek tavşanlarda genetik iyileştirme sağlandı. Ankara tavşanı almak isteyen üreticilere önce sektörün yanlış ellerde yanlış yönde ilerlediği anlatılmaya çalışıldı. Ankara tavşanı yetiştiriciliğinin yün üretimi için yapılması gerektiği, damızlık satışının çok kısa bir süre sonra biteceği ısrarla vurgulandı. Hatta bu davranışlarımızdan dolayı Ankara Tavşanını Geliştirme Ve Yaygınlaştırma projesini ve projede çalışanları kötüleme kampanyasında bulundular. Ama tarih doğru söyleyeni ve doğru davrananı bir kez daha haklı çıkardı. Biz haklı çıktık ama sektör kaybetti. Keşke biz haksız olsaydık ta Ankara Tavşanı yetiştiriciliği kazanmış olsaydı. Ben, yıllar önce söylediğim “Angora Anavatanı Türkiye’den alınır” sloganı tekrarlayarak bu konudaki umudumu yitirmediğimi bir kez daha haykırıyorum.
Saygılarımla…
Salih IŞIK
Ne yazıkki Ankara Valisi Sayın Yahya Gür'ün "Ankaranın değerlerine sahip çılsın" talimatı ile Ankara Tarım İl müdürlüğü bünyesinde yürütülmekte olan Proje, Sayın Valimizin emekli olmasından sonra sahipsiz kalmış ve 2004 yılı aralık ayında bitirilmiştir. Daha sonra sahipsiz kalan Ankara Tavşanı ve yetiştiricileri 2 yıl can çekiştikten sonra hızla yok olmaya başlamış ve “Angora Anavatanı Türkiye’den alınır” sloganı gerçekleşmeden ÖZ VARLIĞIMIZ OLAN ANKARA TAVŞANI 2007 yılından sonra yeniden yok olmuştur. Elinde Ankara Tavşanı olan bir yurtsever bir vatandaşımız varsa lütfen haber versinler. 0533 5455889 yada Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir  

Teşekkür ederim