Ana Menü

Ziyaretçilerimiz

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBu gün104
mod_vvisit_counterDün86
mod_vvisit_counterBu Hafta297
mod_vvisit_counterGeçen hafta616
mod_vvisit_counterBu Ay2481
mod_vvisit_counterGeçen Ay2967
mod_vvisit_counterToplam Ziyaretçi139782

Online: 3
IP 'niz: 54.204.210.197
,
Bu Gün: 27 May 2015

Üyelerimiz

  • 3 Üye
  • 0 Bu Gün
  • 0 Bu hafta
  • Son Üye: receptank

Tercihleriniz

Siteyi favorilerime ekleSayfayı favorilerime ekleAna sayfam yapBu sayfayı paylaşBu sayfayı Email olarak gönderbize ulaşınBu sayfayı yazdır
Back to Top
PEKİN ORDEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ PDF Yazdır e-Posta
Salih Işık tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 06 Nisan 2009 16:25

 

      1984 yılında Çin'den getirilmiştir. Ülkemizde yumurta verimi yüksek, tüy tipi pekin ördekleri yetiştirilmektedir. Tüyleri kremsi beyaz, gaga ve ayakları portakal rengidir. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Tavuklarda kitle halinde ölümlere neden olan hastalıklar, Pekin ördeklerinde görülmez.

 

Pekin Ördeğinin Üretimi

      Yumurta verimleri 40 hafta sürer ve bu süre içinde150–200 civarında yumurta verirler. Yani yüksek verimli olmaları nedeniyle kuluçkaya yatmayı sevmezler. Yumurtalarından civciv almak için tavuk, hindi ve diğer ördekler kuluçkaya yatırılır. Ördekler 10–12, tavuklar 7–8, hindiler 20–22 Pekin ördeği yumurtasıyla kuluçkaya yatabilirler. Eğer çok sayıda üretim yapılıyorsa, elbette kuluçka makinesi kullanmak gerekir. Kuluçkadan yüksek verim almak için, yumurtaların döllü olması gerekir. Bu amaçla her 4 dişi ördeğe 1 erkek ördek katılmalıdır.

Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Ördekleri folluğa yumurtlamaya alıştırmalıdır. Follukların tabanına planya talaşı veya benzeri altlık konur. Sabaha karşı yumurtlarlar. Yumurtalar sabah toplanmalı, uygun ortamda bekletilmelidir. 8 günü geçirmeden fumige edilerek kuluçka makinesine koymalıdır. Kirli ve şekilsiz olanlar kuluçkaya alınmaz. Pekin ördeği yumurtaları ilk 24 gün gelişim bölmesinde tutulur, sonra çıkış bölmesine alınır. 28’inci günde civciv çıkışı başlar.    

      Bakım ve Besleme  

      Civcivler: Yumurtadan çıkan civcivler ana makinesine alınır veya yerde bakılır. İlk 3–5 gün içinde burun-göz karma damla aşısı yapılır. Sularına vitamin ve antibiyotik eklenir. Üç hafta özel olarak bakılan civcivler suya salınarak yüzmeye alıştırılmalıdır. İlk 4 haftada yüzde 20 proteinli Pekin ördeği yemi ile beslenmelidir.

      Palazlar: Damızlık olanlara 4’üncü haftadan sonra 6 ay yüzde 15 proteinli Pekin ördeği geliştirme yemi verilir. Palazlar 5 aylık olunca, irilik, göğüs genişliği ve bacak sağlamlığına bakılarak damızlığa ayrılır.

Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Anaçlar: Dişiler 5–6 aylık olanca yumurtlamaya başlar. Yumurtlama başlayınca ilk gün % 75 palaz geliştirme yemi, % 25 yumurta yemi verilir. İkinci gün yarı yarıya, üçüncü gün % 25 palaz geliştirme yemi, % 75 yumurta yemi verilerek dördüncü gün tamamen yumurta yemine geçilir. Yumurta yemleri % 15–17 proteinli olmalıdır. Folluklar 40x50x40 cm ölçülerinde olmalıdır. Her 4–5 ördeğe bir folluk bulunmalı, diplerine talaş gibi bir altlık konmalıdır. Böylece yumurtalar temiz kalır.

      Barınaklar: Eski tavuk kümesleri varsa, bunlara 50x50 cm’lik çıkış delikleri açılıp, Pekin ördeği yetiştirilebilir. Hatta üç yanı kapalı bir yanı açık kümesler de kullanılabilir. Önemli olan, hava cereyanı bulunmamasıdır. Onun için kuzey tarafı mutlaka korunaklı olmalıdır.

      Ördekler havuzdan çıktıktan sonra, ıslak ıslak kümese girmemeli. Kümes ile havuz arasına 1,5–2 metre genişliğinde dinlenme yeri yapılmalıdır. Buraya dere çakılı döşenebilir, beton kaplama da yapılabilir. Havuza doğru meyil verilmelidir. Havuz kümesin güneyinde bulunmalıdır. Kümes alanının yarısı kadar havuz yeterlidir.

      Havuz Temizliği: Ördekler yüzerken dışkılarını havuza bırakır, hem orada çiftleşir, hem de suyu içerler. Öyleyse havuz suyu sık sık boşaltılarak temizlenmeli ve avuz badana edilmelidir. Kirli havuzlar ördeklerin sağlığı açısından zararlıdır.

 Sağlık önlemleri: Civcivlere burun-göz aşısı yapıldıktan 40–45 gün sonra New-Castle aşısı yapılmalıdır. Ani yem değişiklikleri stres ve ishale neden olur.

      Tüy: Pekin ördeğinin tüyleri hafif ve yumuşaktır. Mont, kaban, döşek, yorgan, yastık yapımında kullanılır. Bir Pekin ördeğinden 100gr temiz tüy alınır.

      Gübresi çok işe yarar, içinde toprağa yararlı maddeler vardır. Havuz suyu sulama suyu olarak kullanılması bitkilere çok yararlıdır. Aynı zamanda ördek havuzlarındaki gübre ile aynalı sazan yetiştiriciliği yapılması çok karlı olmaktadır.

      Pekin ördeği yumurtası, eti, karaciğeri, tüyleri ve gübresi için yetiştirilir.

Salih Işık         

Veteriner hekim       

Son Güncelleme: Çarşamba, 12 Mayıs 2010 21:43